Original Tulsi Kanthi Mala with Mahamantra Bhaktmal Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi Manufacturing in Vrindavan
₹999.00 Original price was: ₹999.00.₹535.00Current price is: ₹535.00.
Product details
About this item
- A sacred mala used for chanting the Hare Krishna Hare Ram Mahamantra, a revered mantra in Hindu and Vaishnavite traditions
- Mahamantra Mala is used to chant the Mahamantra, which is a powerful mantra that is said to bring peace, prosperity, and moksha (liberation).
Additional Information
1000 in stock
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
Mahamantra Mala is a powerful tool for spiritual practice and can help you to connect with the divine energy of lord krishna and lord rama. You become more beautiful when you wear Tulasi Kanthi Mala around your neck. This necklace has been made with a lot of hard work and dedication. The Mahamantra Mala is not only a tool for meditation but also a symbol of devotion and dedication to the spiritual path. It serves as a constant reminder of the devotee’s commitment to seeking enlightenment and spiritual growth through the practice of chanting the divine Mahamantra.
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Package Dimensions | 10 x 10 x 10 cm; 100 g |
| Date First Available | 30 October 2023 |
| ASIN | B0CM2XFM7K |
| Item Part Number | Vrindavan Store |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 100 g |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Generic Name | Beads |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR |
Be the first to review “Original Tulsi Kanthi Mala with Mahamantra Bhaktmal Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi Manufacturing in Vrindavan” Cancel reply
Related products
All Products
All Products


















Reviews
There are no reviews yet.