Rudraksha Brown Certificate Lab Test & X-ray Report with Silver Capping| Rudraksha Pendant for Men & Women
₹359.00 – ₹4,490.00Price range: ₹359.00 through ₹4,490.00
Product details
About this item
- Material: Rudraksha with Silver Capping
- Original Rudraksha : This is the Original Certified Lab Test & X-ray Report Natural 8 Mukhi Rudraksha Pendant
- Certification : Lab Testing & X-Ray Report Certificate will come along with Rudraksha Pendant.
- Color: Brown & Silver Capping
- Good for Health, Wealth and Prosperity.
Additional Information
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
It is helpful for worldly and heavenly attainments. Rudraksha is known for its biomedical properties and in controlling stress, hypertension and blood pressure. Wearing Rudraksha beads has several benefits. Wearing Rudraksha brings the grace of Lord Shiva upon you. It surrounds you with positive vibrations. Rudraksha will shield you from negative forces. They are used for different purposes. The number of faces a bead can have varies from a single face up to 21 faces. Usually the beads are strung together as a mala/ Bracelet.
| Weight | 0.00186 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.79 × 1.63 × 1.47 cm |
| Product Dimensions | 1.79 x 1.63 x 1.47 cm; 1.86 g |
| Date First Available | 27 February 2023 |
| ASIN | B0BWYLT9L8 |
| Item model number | Rudraksha_8Mukhi |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 1.86 g |
| Item Dimensions LxWxH | 18 x 16 x 15 Millimeters |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Generic Name | Rudraksha |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR |
| Size | 1 Mukhi, 10 Mukhi, 11 Mukhi, 12 Mukhi, 13 Mukhi, 14 Mukhi, 2 Mukhi, 3 Mukhi, 4 Mukhi, 5 Mukhi, 6 Mukhi, 7 Mukhi, 8 Mukhi, 9 Mukhi, Ganesh Mukhi |




















Reviews
There are no reviews yet.