Rudraksha Bracelet Original Certified Lab Test for Men’s and Women
₹1,899.00 Original price was: ₹1,899.00.₹849.00Current price is: ₹849.00.
Product details
About this item
- Material: Rudraksha
- Original Rudraksha : This is the Original Certified Lab Test & X-ray Report Natural 9 Mukhi Rudraksha Bracelet
- Certification : Lab Testing & X-Ray Report Certificate will come along with Rudraksha Bracelet.
- Color: Brown
- Good for Health, Wealth and Prosperity.
Additional Information
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
It is helpful for worldly and heavenly attainments. Rudraksha is known for its biomedical properties and in controlling stress, hypertension and blood pressure. Wearing Rudraksha beads has several benefits. Wearing Rudraksha brings the grace of Lord Shiva upon you. It surrounds you with positive vibrations. Rudraksha will shield you from negative forces. They are used for different purposes. The number of faces a bead can have varies from a single face up to 21 faces. Usually the beads are strung together as a mala/ Bracelet.
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 6 × 1.75 cm |
| Product Dimensions | 8 x 6 x 1.75 cm; 32 g |
| Date First Available | 27 February 2023 |
| ASIN | B0BWYKFF18 |
| Item model number | Rudraksha_8Mukhi_Bracelet |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 32 g |
| Item Dimensions LxWxH | 8 x 6 x 1.7 Centimeters |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Generic Name | Rudraksha |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR |
| Size | 8 Mukhi, 9 Mukhi |
Be the first to review “Rudraksha Bracelet Original Certified Lab Test for Men’s and Women” Cancel reply
Related products
All Products
All Products




















Reviews
There are no reviews yet.