Original Vrindavan Tulsi kanthi Mala with Shri Sitaram Bhaktmal Small Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi Manufacturing in Vrindavan
₹999.00 Original price was: ₹999.00.₹690.00Current price is: ₹690.00.
Product details
About this item
- ✔ Tulsi Kanthi Mala Original with Sitaram Bhaktmal Locket
- ✔ Vaishnav Tulsi Mala/Tulsi Beads Mala | Good Quality
- ✔ Branded and Pure Tulsi Mala Manufacturing in Vrindavan
- ✔ Original Tulsi Mala For Women & Men
Additional Information
1000 in stock
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
Original Tulsi Kanthi Mala/Vaishnav Tulsi Mala | Premium Quality, It promote tranquility & is an aid to meditation Made in India (Vrindavan) Tulsi Wood, which is in the family of Basil, is the most sacred of all wood in the Hindu tradition. This mala is regarded as the best for worshipping of Lord Vishnu, Ram and Sree Krishna. According to ayurveda, it is very useful in the throat disease. It is also used for purification of the body.
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Package Dimensions | 10 x 10 x 10 cm; 100 g |
| Date First Available | 30 October 2023 |
| ASIN | B0CM328S72 |
| Item Part Number | Vrindavan |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 100 g |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Generic Name | Beads |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR |
Be the first to review “Original Vrindavan Tulsi kanthi Mala with Shri Sitaram Bhaktmal Small Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi Manufacturing in Vrindavan” Cancel reply
Related products
All Products
All Products
Pure Brass Pooja Plate/Thali for Puja, Aarti, Home Decoration & Traditional Gift (12 inch Diameter)
All Products
Original 6 In 1 Tulsi Mala for Neck ||Handmade Natural Kanthi Manufacturing in Vrindavan
All Products

















Reviews
There are no reviews yet.