Original Tulsi Kanthi Mala with Radha Krishna Bhaktmal Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi
₹999.00 Original price was: ₹999.00.₹690.00Current price is: ₹690.00.
Product details
About this item
- ✔ Tulsi Kanthi Mala Original with Radha Krishna Locket
- ✔ Vaishnav Tulsi Mala / Tulsi Beads Mala | Good Quality
- ✔ Original Tulsi Mala Made in Vrindavan
Additional Information
1000 in stock
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
Original Tulsi Kanthi Mala / Vaishnav Tulsi Mala. It promote tranquility & is an aid to meditation Made in India (Vrindavan) with traditional knots between beads. Tulsi Wood, which is in the family of Basil, is the most sacred of all wood in the Hindu tradition. This mala is regarded as the best for worshipping of Lord Vishnu, Ram and Sree Krishna. According to ayurveda, it is very useful in the throat disease. It is also used for purification of the body.
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Package Dimensions | 10 x 10 x 10 cm; 100 g |
| Date First Available | 30 October 2023 |
| ASIN | B0CM31322V |
| Item Part Number | Vrindavan |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 100 g |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Generic Name | Beads |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR |
Be the first to review “Original Tulsi Kanthi Mala with Radha Krishna Bhaktmal Locket | Handmade Natural Tulsi Kanthi” Cancel reply
Related products
All Products
All Products
Original Tulsi Radha NAM Beads 1 Round Mala ||Handmade Natural Kanthi Manufacturing in Vrindavan



















Reviews
There are no reviews yet.