Metal Singhasan Antique Metal Singhasan for Lord Krishna Idols – Gold Plated Ladoo Gopal Pooja Chowki for Temple Mandir Puja (26 cm)
₹749.00 – ₹2,978.00Price range: ₹749.00 through ₹2,978.00
| Colour | Gold |
| Brand | BHAKTI SHRINGAR |
| Theme | Wedding |
| Material | Metal |
| Style | Antique |
| Mounting Type | free-standing |
| Cartoon Character | Krishna |
| Finish Type | Polished |
| Included Components | Singhasan |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
- Lord idols will brighten up any corner of your home/office on this charming shingasan and will bring holy blessings into your home offices.
- This beautiful Simhasanam (Singhasan) made in netted metal with gold polished. Deity idols are installed on Simhasanam as a sign of respect and praise. It comes with a detachable umbrella.
- Spritual Lucky Gift, Thanksgiving Gift, Anniversary Gift, Wedding Gift, Birthday Gift, Diwali Gifts
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
This chowki looks divine as a decorative showpiece for home and office. It can be a nice gift to your dear ones. Singhasan is very auspicious to placing god idols, Bring a shiny and beautifully crafted auspicious shingasan made up of metal Material, also an ideal gift for your loved ones. Lord idols will brighten up any corner of your home/office on this charming shingasan and will bring holy blessings into your home offices.
What is in the box?
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Colour | Gold |
| Brand | BHAKTI SHRINGAR |
| Theme | Wedding |
| Material | Metal |
| Style | Antique |
| Mounting Type | free-standing |
| Cartoon Character | Krishna |
| Finish Type | Polished |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Collection Name | Deity |
| Number of Items | 1 |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Vrindavan |
| ASIN | B0C4KTP98P |
| Packer | Vrindavan |
| Item Weight | 0.5 Kilograms, 499 g |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Included Components | Singhasan |
| Generic Name | Singhasan |
| Size | 22 cm, 26 cm, 30 cm, 32 cm |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR, Vrindavan |
Be the first to review “Metal Singhasan Antique Metal Singhasan for Lord Krishna Idols – Gold Plated Ladoo Gopal Pooja Chowki for Temple Mandir Puja (26 cm)” Cancel reply
Related products
All Products
Pure Copper Plate/Thali for Pooja, Aarti, Home Decoration & Traditional Gift (5 inch Diameter)
All Products
Pure Brass Pooja Plate/Thali for Puja, Aarti, Home Decoration & Traditional Gift (12 inch Diameter)




















Reviews
There are no reviews yet.