BHAKTI SHRINGAR Shri Baglamukhi Yantra in Brass Gold Finish 3 x 3 inches
| Size | 7.6L x 7.6W cm |
| Product Dimensions | 7.6L x 7.6W Centimeters |
| Item Weight | 50 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Orientation | Portrait |
| Shape | Square |
| Theme | Religious |
| Wall art form | Plaque |
| Material | Brass |
| Colour | Gold |
- On this auspicious day, devotees of Lord Hanuman celebrate him and seek his protection and blessings. They flock to temples to worship him and present religious offerings.
- Yantra fills the devotee with all the positive vibes that he has ever been wishing for. It is the most significant thing
- If you are a healer, such a Yantra is a must-have for you, since it allows you to pass healing energies in a much effective way
- If you lack courage while communicating your innermost feelings to someone, this Yantra can work on fixing that problem as well.
Free delivery above ₹500
Worldwide Shipping
What is in the box?
Bagalamukhi Yantra deeply etched on thick brass with gold finish is endowed with blessings of Bagalamukhi Devi, Who is one of the forms of Mahavidya (wisdom Goddess). She is known to remove the devotee’s misconceptions and illusions and stun an enemy into silence leading to success in quarrels and court cases or legal matters. This Yantra provides protection from mishaps and negative energies and helps attain victory over opponents. It bestows overall success. The Yantra designed as per instructions in ancient scriptures and is duly energised. Place the Yantra near the entrance of your home/office/shop or in your living room or reception or study room or office cabin in the East direction facing West.
| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.62 × 7.62 × 0.5 cm |
| Product Dimensions | 7.62 x 7.62 x 0.5 cm; 50 g |
| Date First Available | 26 April 2023 |
| ASIN | B0C3NC6632 |
| Item model number | Vrindavan |
| Item Weight | 50 g |
| Item Dimensions LxWxH | 7.6 x 7.6 x 0.5 Centimeters |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Included Components | Yantra |
| Manufacturer | BHAKTI SHRINGAR, Vrindavan |
Be the first to review “BHAKTI SHRINGAR Shri Baglamukhi Yantra in Brass Gold Finish 3 x 3 inches” Cancel reply
Related products
All Products
All Products
Pure Brass Pooja Plate/Thali for Puja, Aarti, Home Decoration & Traditional Gift (12 inch Diameter)
All Products
Original 6 In 1 Tulsi Mala for Neck ||Handmade Natural Kanthi Manufacturing in Vrindavan











Reviews
There are no reviews yet.